UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem
 

Dziecko w aucie

Dojechanie do celu podróży bywa męczące zarówno dla rodziców jak i dzieci. Nawet najgrzeczniejsze po pewnym czasie się nudzą i zaczynają przeszkadzać. Czemu tak się dzieje? Dzieci nie są w stanie skupić się przez dłuższy czas na jednej czynności, zwłaszcza, gdy przebywają w tym samym miejscu. Dzieci do piątego roku życia przeważnie potrafią skupić uwagę średnio przez kwadrans; sześciolatki już przez pół godziny, a u ośmiolatków i dzieci starszych, średni okres koncentracji wzrasta do około 45 minut.

 

Podróżowanie z dziećmi samochodem bywa niełatwym zadaniem. Oto, wg psychologów dziecięcych, kilka sposobów zabawienia dzieci podczas jazdy samochodem.

 

Przed wyruszeniem, daj dziecku kopię mapy podróży lub narysuj prostą mapę na kartce papieru. Gdy dziecko zacznie pytać „kiedy dojedziemy", pokaż jaki odcinek już pokonaliście. Mapa może służyć również do rysowania lub zapisków.

 

Zachęć dziecko do śpiewania i śpiewaj razem z nim. Zagraj w grę „zgadnij o czym myślę", albo w słowną piłkę. Najmłodsi bardzo lubią słowne gry - dzięki nim podróż minie szybciej. Małe dzieci uwielbiają opowiadania i zagadki. Jeśli potrzebujesz chwili ciszy, ogłoś zabawę w „przysięgę milczenia" (działa tylko przez jakiś czas...).

 

Należy przeplatać cichsze zabawy – takie jak słuchanie opowiadania - bardziej aktywnymi. Weź na drogę ulubione zabawki dziecka lub książki do kolorowania, flamastry, notes lub talię kart. Zachęć dziecko do narysowania mijanych widoków. Pamiętaj, by zmieniać formy zabawy. Przez jakiś czas graj w gry słowne, a następnie zachęć dziecko do "ćwiczeń", pamiętając o zachowaniu bezpieczeństwa. Takim „ćwiczeniem" może być na przykład: 10 klaśnięć, 15 wzruszeń ramionami, 20 mrugnięć okiem...

 

Pamiętaj!!!
„Nie mów dziecku: bądź cicho i nie przeszkadzaj" podkreślają zgodnie psycholodzy dziecięcy. „Wymyślenie dla nich rozrywki lub zadbanie o interesującą zabawkę wymaga wysiłku, lecz jest znacznie skuteczniejszym sposobem na zapewnienie spokoju podczas jazdy".